טל / ווטסאפ: + 86 15005204265

כל הקטגוריות
מדיה ואירועים

מדיה ואירועים

בית> מדיה ואירועים

במרץ 12, 2024

בדיקת אולטרסאונד לאיתור נזק קרדיווסקולרי בילדים עם יתר לחץ דם חיוני

מבוא

יתר לחץ דם חיוני (HTN) אצל מבוגרים עלול להתחיל בילדות (מה שנקרא תופעת מסלול [1]). תמותה ותחלואה של יתר לחץ דם בילדים ומתבגרים קשורות קשר הדוק למחלות לב וכלי דם במבוגרים. עם זאת, ליתר לחץ דם יש שכיחות נמוכה של אירועים קרדיווסקולריים בילדים ובמתבגרים לכן, ישנה חשיבות רבה לחקור האם יתר לחץ דם גורם לנזק מבני ותפקודי ללב ולכלי הדם בילדות ובגיל ההתבגרות, כך שפגיעה מוקדמת באיברי המטרה יכולה להוכיח אירועי לב וכלי דם בבגרות.

הקריטריונים האבחוניים ל-HTN בילדים אינם אחידים ונחשבים בדרך כלל גבוהים מאחוזון של לחץ דם בקבוצת גיל זו. בשנת 2017, JieMi et al. [2] עדכנו את תקני לחץ הדם לילדים סינים שהונפקו בשנת 2010. הם גם פיתחו תקני התייחסות ללחץ דם לילדים המבוססים על מין, גיל וגובה [2] בשנים האחרונות, השכיחות של יתר לחץ דם בקרב ילדים ובני נוער סינים נמצאת בעלייה . ליתר לחץ דם בדרך כלל אין ביטויים קליניים ברורים. כמו כן, אנשים לעתים קרובות חסרים ערנות, מה שמוביל לעיכוב בטיפול. ילדים ומתבגרים רבים עם לחץ דם חריג ממשיכים לבגרות. כמו כן, יתר לחץ דם בילדים ובני נוער מתפתח ליתר לחץ דם מבוגרים, וגורם לנזק ללב, למוח, לכליות ולאיברי מטרה אחרים, כמו גם לטרשת עורקים.

עם הזמן, יתר לחץ דם חיוני מוביל משינויים מבניים בלב לחוסר תפקוד סיסטולי ודיאסטולי, שבסופו של דבר מסתיים באי ספיקת לב. למרות שאי ספיקת לב אינה שכיחה בילדים ובמתבגרים עם יתר לחץ דם, חשוב להעריך את נוכחותם של שינויים מוקדמים בתפקוד הדיאסטולי והסיסטולי. יתר לחץ דם במבוגרים קשור לעתים קרובות ללב ולאיברי מטרה אחרים. עם זאת, חסרים מחקרים על נזק לאיברי מטרה בילדים עם יתר לחץ דם חיוני.

יתר לחץ דם יכול גם להוביל לשינויים במבנה כלי הדם ובתפקוד. ישנם מספר מודלים זמינים המסוגלים להעריך את מבנה ותפקוד כלי הדם, אשר מחולקים לשלוש קטגוריות: מבנה כלי דם, קשיחות עורקים ותפקוד אנדותל. מהירות גלי הדופק (PWV) הוא הפרמטר הנפוץ ביותר ללא הדמיה להערכת קשיחות עורקים. עובי קרוטיד אינטימי-מדיאלי (cIMT) הוא המדד העיקרי למדידת מבנה כלי הדם.

מחקר זה נועד להעריך באופן לא פולשני שינויים במבנה ותפקוד הלב וכלי הדם בילדים עם יתר לחץ דם על ידי אולטרסאונד כדי לאמת את הנזקים לאיברי המטרה.

חומרים ושיטות

נושאים

חקרנו ברציפות רטרוספקטיבית 45 ילדים (34 יתר לחץ דם פשוט בקבוצה 1, 11 יתר לחץ דם שקיימים במקביל עם השמנת יתר בקבוצה 2) עם יתר לחץ דם חיוני שאובחן לאחרונה במחלקה הקרדיולוגית בבית החולים לילדים של אוניברסיטת סוכוב ממרץ 2020 עד מאי 2021, ו-32 ילדים בריאים תואמים עם גיל ומין גויסו מאוכלוסיית הקהילה כקבוצת הביקורת הבריאה3. פרמטרים קליניים (טבלה 1), כולל גיל, מין, אינדקס מסת גוף (BMI; ק"ג/מ"ר), לחץ דם (BP) ונתונים ביוכימיים על שומנים התקבלו בכל הילדים. יתר לחץ דם אובחן בלחץ סיסטולי ו/או דיאסטולי≥2 עבור מין, גיל וגובה בהתאם לערך הייחוס של קבוצת שיתוף הפעולה של סימני לחץ דם של הילד הסיני.[95] השמנת יתר הוגדרה כאחוזון BMI>2 עבור גיל, מין וגובה.

מבין 45 חולי יתר לחץ דם, 8 חולים אושפזו עם השמנת יתר ו-5 ילדים אושפזו עם סחרחורת ולחץ בחזה כתלונה העיקרית. 31 מטופלים אושפזו עם לחץ דם גבוה בבדיקה גופנית שגרתית, ומטופל אחד אושפז בבית חולים בגלל גוף זר של מערכת העיכול. כל הילדים אובחנו לאחרונה עם יתר לחץ דם חיוני ולא טופלו בתרופות. הם לא נכללו ביתר לחץ דם שני, קרדיומיופתיה ומחלת לב מסתמית בזמן האשפוז בבית החולים, ובינתיים גם נבדקים עם יתר בלוטת התריס או סוכרת לא נכללו.

שִׁיטָה

מדידת לחץ דם

תרופות ומזון מגרים לא הורשו לפני המדידה. המטופלים נדרשו לשבת 5-10 דקות בסביבה שקטה, עם הפוסה הקוביטלית והלב באותה רמה. מד לחץ דם קליני סטנדרטי

1

שימש למדידת לחץ דם בזרוע העליונה הימנית. חלק החזה של סטטוסקופ הממברנה הונח בצד המדיאלי של הפוסה הקוביטלית לצורך פעימת עורק הזרוע (2 ס"מ מעל פוסת המרפק). לקחנו את הטון K1 הסטנדרטי ללחץ דם סיסטולי ואת הטון K5 התקן ללחץ הדם הדיאסטולי. ביצענו מדידות פעמיים ברציפות וערכנו ממוצע של שתי המדידות. המרווח בין כל מדידה היה 3 דקות. אם ההפרש בין שתי הקריאות הראשונות היה>5 מ"מ כספית, השתמשנו בערך הממוצע לאחר קבלת קריאה שלישית. האבחנה הראשונה של יתר לחץ דם אומתה על ידי בדיקה שלישית.

אקוקרדיוגרפיה

מדידת מבנה הלב

אקו לב בוצעה באמצעות מכונת אולטרסאונד EPIQ7Ccolor דופלר של Philips (Koninklijke PhilipsUltrasound Inc., הולנד), המצוידת בבדיקות S8-3, S5-1 ו-L12-5 הנעות בין תדר נמוך לגבוה (3-6 MHz, 1.6-3.2 MHz ו-4.4 -8.8 מגה-הרץ, בהתאמה). על פי הנחיות האגודה האמריקאית לאקו-לב לאקו-לב ילדים משנת 2006 [3], מדדנו קוטר פנימי של חדר שמאל דיאסטולי (LVIDd), עובי מחיצה בין-חדרית (IVSd), ועובי דופן אחורית של חדר שמאל דיאסטולי ( LVPWd), קוטר של שורש אבי העורקים (AO) וקוטר פרוזדור שמאלי (LAD).

מדידת תפקוד דיאסטולי של הלב

ספקטרום הדופלר של דופק המסתם המיטרלי תועד בתצוגה אפיקלית של ארבעה חדרים. מהירות השיא של שיא הפלינג בתקופה הדיאסטולית המוקדמת (E) ומהירות השיא של שיא הפלינג בתקופה הדיאסטולית המאוחרת (A) נמדדו, ויחס E/A חושב. נמדדו מחזורי עץ לב, ונעשה שימוש בערך הממוצע. השתמשנו בטכניקת ה-Tissue Doppler Imaging כדי למדוד את מהירות הטבעת המיטרלית (E') וחישבנו את הערך E/E' על ידי שילוב זה עם מהירות זרימת הדם הדיאסטולי הקדום (E) דרך פתח המסתם המיטרלי. מחקר זה הגדיר חוסר תפקוד דיאסטולי של חדר שמאל כ-E/E'>15 או E/A<1.0.

שיפוץ חדר שמאל

החישובים של מסת חדר שמאל (LVM), LVM index (LVMI) ועובי דופן יחסי (RWT) התבססו על נוסחאות Devereux:

LVM(g)=0.80× [1.04×(VSd+LVPWd+LVIDd3−LVIDd3)] +0.6.

LVMI(g/m2.7)=LVM/גובה2.7.

RWT=(IVSd+LVPWd)/LVIDd.

נמדדו מחזורי לב של עצים, והערך הממוצע נלקח. הקריטריון להיפרטרופיה של חדר שמאל (LVH) היה LVMI>38.6 g/m2.7 בילדים. AnRWT>0.41 נחשב לא תקין [4]. על פי טוכוקרדיוגרפיה, ישנן ארבע קונפיגורציות אפשריות של חדר שמאל: היפרטרופיה קונצנטרית, היפרטרופיה אקסצנטרית, שיפוץ קונצנטרי ותצורה רגילה (לפי שיקולי LVMI ו-RWT).

אולטרה-סאונד

מדידת נוקשות עורקים

PWV של קרוטיד-פמורלי (cfPWV) חושב כיחס של מרחק הנסיעה (D) לזמן מעבר דופק של קרוטיד-ירך (T). אורך הנתיב של מקטע המרחק הצוואר הירך הישיר (D) נאמד בהתבסס על מרחק פני השטח (Ds) מנקודת המדידה של עורק הצוואר לנקודת המדידה הירך באמצעות הנוסחה: D=Ds×0.8 (תיקון של המרחק עבור גורם אפקטי של 0.8 הוחל על מנת להבחין במעבר בו-זמנית של גל הדופק מאבי העורקים לעורקי הירך) [5]. מה שנקרא טראן sit time (T) היה זמן הנסיעה מעורק הצוואר לעורק הירך של הגל לאורך המרחק. cfPWV חושב באופן הבא: cfPWV=D (מטר) / T (שניות). כל משתתף נבדק בתנוחת שכיבה והראש מעט לאחור בזמן שהאלקטרוקרדיוגרפיה הייתה מחוברת באופן סינכרוני. נקודת עורק הצוואר הייתה ממוקמת במרחק של 1.0-2.0 ס"מ להתפצלות הצוואר וסומנה על פני הגוף. התהליך חזר על עצמו בנקודת עורק הירך בתנוחת המפשעה עם שלוש מדידות חוזרות ונשנות. אנו משתמשים בקליפר כדי למדוד את הזמן משיא גל ה-ECG R ועד לתחילת צורת הגל כזמן שידור הגל (איור 1). התקבלו שתי מדידות בכל מטופל והממוצע שימש לניתוח. כל הרכישות בוצעו על ידי אותו מפעיל במצב כפול סמיות כדי לא לכלול הבדלים בין קבוצות.

מדידת מבנה כלי הדם

המטופלים תפסו תנוחת שכיבה כדי לחשוף את הצוואר. בוצעה אולטרסאונד של לומן עורק הצוואר, ונמדדה cIMT של הקירות הקדמיים והאחוריים. ב-1-2 ס"מ מתחת למישור ההתפצלות, העובי של קרום הצוואר הפנימי-מדיאלי נמדד אוטומטית על ידי חבילת התוכנה המובנית. ניתן למדוד את התרחבות הצוואר (CD) על ידי רכישת קוטר עורק הצוואר בדיאסטולה הקצה ואת

2

שינוי סיסטודי-דיאסטולי הנקרא גם התרחבות או שינויי קוטר של עורק הצוואר (∆D). הקוטר הסיסטולי והדיאסטולי של עורק הצוואר נמדדו ידנית, ולאחר מכן חושבו ∆D. לאחר מכן התקליטור מחושב לפי נוסחת הרנמן:

△D=Dd−Ds

△D%=(Dd−Ds) /Dd×100%

CD= [(2△D×Dd)+△D2]/PP×Dd2.

כאשר Dd הוא הקוטר הדיאסטולי הקצה של הכלי, Ds הוא הקוטר הסיסטולי של עורק הצוואר. PP הוא לחץ הדופק המרכזי [6].

ניתוח סטטיסטי

השתמשנו בתוכנת SPSS 25.0 (SPSS Inc., Chicago, IL) כדי לבצע עיבוד סטטיסטי של הנתונים. נתוני המדידה מבוטאים כסטיית תקן ממוצעת. מכיוון שהיינו מעוניינים בעיקר בהשוואה בין שתי קבוצות המחלה (יתר לחץ דם ויתר לחץ דם+השמנת יתר) עם קבוצת הביקורת הבריאה, ביצענו אנליזה חד-כיוונית של שונות (ANOVA), שבה קבוצות המחלה נחשבו סותרות זו את זו. כל התוצאות מוצגות מה-ANOVA החד כיווני. APvalue של <0.05 נחשב למובהק סטטיסטית.

המאפיינים הקליניים והפרמטרים הביוכימיים של יתר לחץ דם וקבוצות ביקורת מוצגים בטבלה 1. לא היה הבדל משמעותי בגיל, מין, גובה, טריגליצרידים (TG), כולסטרול כולל (TC), כולסטרול ליפופרוטאינים בצפיפות גבוהה (HDL) ובצפיפות נמוכה כולסטרול ליפופרוטאין (LDL) בין שלוש הקבוצות (P>0.05). היו הבדלים משמעותיים במשקל הגוף, BMI, לחץ דם סיסטולי (SBP), לחץ דם דיאסטולי (DBP) ולחץ דופק (PP) בקבוצה 1 ובקבוצה 2 בהשוואה עם קבוצה 3 (P<0.05).

היו הבדלים משמעותיים ב-LVM, LVMI, RWT,LVIDd, IVSd, LVPWd, LAD, A peak, E' peak, A' peak ו-E/E' בין שלוש הקבוצות (P<0.05). LVM, RWT,LVIDd, LVPWd, LAD ו-E/E' בקבוצה 1 ובקבוצה 2 היו גבוהים משמעותית מקבוצת הביקורת הבריאה. שתי קבוצות יתר לחץ הדם לא היו שונות זו מזו באופן משמעותי. IVSd ו-LVMI היו שונים באופן משמעותי בין שלוש הקבוצות לפי מבחן S-NK. שיא A ו-A' היו גבוהים משמעותית בקבוצה 1 בהשוואה לקבוצה 2 וקבוצה 3 בניתוח פוסט-הוק. יתרה מכך, שיא E' היה נמוך משמעותית בקבוצה 2 בהשוואה לקבוצה 1 וקבוצה 3. עם זאת, לא היה הבדל ביחס AO, E peak ו-E/A בין שלוש הקבוצות (טבלה 2).

ערך חיתוך של 0.31 של RWT היה בעל רגישות של 85.7% וספציפיות של 77.4% עבור חולי יתר לחץ דם. ערך חיתוך של cfPWV הוא 4.55 m/s, ולערך זה הייתה רגישות של 88.9% וספציפיות של 53.6% עבור חולי יתר לחץ דם. 2 מתוך 11 ילדים בקבוצת HTN+Obese היו היפרטרופיה קונצנטרית (2/11, 18.1%), 2 ילדים היו אקסצנטרי-פרטרופיה (2/11, 18.1%) וילד אחד עברו מודלים קונצנטריים (1/1, 11%), בהתאמה. מתוך 9.0 חולי HTN, ל-34, 2 ו-6 ילדים היו היפרטרופיה קונצנטרית (5/2, 34%), היפרטרופיה אקסצנטרית (5.9/6, 34%) ושיפוץ קונצנטרי (17.6/5, 34%), בהתאמה.

היו הבדלים משמעותיים ב-cfPWV בין שלוש הקבוצות. cfPWV היה גבוה משמעותית בשתי קבוצות יתר לחץ הדם בהשוואה לקבוצת הביקורת הבריאה (איור 2). לא היו הבדלים משמעותיים בין cIMT, ∆D% ו-CD בין שלוש קבוצות כפי שמוצג בטבלה 3.

3


דיון

בשנת 2017, עם תקני לחץ הדם עבור ילדים סינים לפי מין וגיל, וגובה התפתחו, יתר לחץ דם בילדים ובני נוער עורר דאגה רבה ברפואת ילדים. זהו הקריטריונים האבחוניים הנפוצים ביותר. ההגדרה שלנו ליתר לחץ דם מבוססת על קריטריון זה, והמחקר שלנו מצא את השינויים המבניים בלב, הפרעות בתפקוד הדיאסטולי של הלב ובנוקשות כלי הדם.

היו הבדלים משמעותיים ב-LVM, LVMI, RWT,LVIDd, IVSd, LVPWd, LAD בילדים עם יתר לחץ דם. עלייה בעומס לאחר הנגרמת על ידי לחץ דם גבוה מובילה לעלייה בלחץ על דופן החדר ובסופו של דבר לשינויים במבנה שריר הלב, מה שנקרא היפרטרופיה של החדר השמאלי או שיפוץ. בחולים עם יתר לחץ דם מתמשך במחזור הדם, העומס הלבבי עולה, וכתוצאה מכך עלייה בנפח הדם השיורי והדיאסטולי הקצה-סיסטולי של הווריד השמאלי. זה בתורו גורם להיפרטרופיה מפצה של חדר שמאל, ירידה בגמישות שריר הלב ועלייה בנפח החדר השמאלי. 7 עלייה בנפח שאריות הדם של הפרוזדור השמאלי בסוף הדיאסטולה והגדלה הדרגתית של הפרוזדור השמאלי שומרים על הבדל לחץ פרוזדורי ותפוקת לב מוגזמת [XNUMX]. שיפוץ חדר שמאל מתייחס לסדרה של שינויים בצורה, מבנה ותפקוד של יתר לחץ הדם הלב.


5


לחץ דם גבוה מוביל לעלייה במסת שריר הלב, המתבטאת בעלייה ב-LVIDd, IVSd,LVPWd של המורפולוגיה והמבנה של הלב. עלייה ב-LVM היא ביטוי של היפרטרופיה של חדר שמאל (LVH) וגורם סיכון בלתי תלוי ל-LVH [8]. שימוש בנוסחת Devereux לחישוב LVM ותיקון LVM לגובה כדי לקבל LVMI היא שיטה נפוצה לשפוט האם LVH קיים או לא. המחקר שלנו אישר ש-LVMI גבוה משמעותית בילדים עם יתר לחץ דם, במיוחד השמנת יתר מאשר ילדים בריאים בדיוק כמו הספרות האחרות שפורסמו.

RWT הוא גם אינדיקטור חשוב לשיפוץ קרדיווסקולרי ביתר לחץ דם. למרות שה-RWT של קבוצות יתר לחץ דם היו גבוהים יותר מזה של קבוצת הביקורת, הערכים שלהם היו כולם בטווח התקין במחקר שלנו. ערך חיתוך של 0.31 היה בעל רגישות של 85.7% וספציפיות של 77.4% עבור חולי יתר לחץ דם, בעוד שערך חיתוך של 0.41 היה בעל רגישות של 21.4% וספציפיות של 100%. עלינו לקבוע ערך חיתוך חדש עבור ילדי RWT עם יתר לחץ דם.

בקרב ילדים עם 45 יתר לחץ דם, 12 (12/45,26.7%) מהם סבלו מ-LVH ו-6 ילדים (13.3%) עברו שיפוץ חדר שמאלי. השכיחות של LVH עמדה בקנה אחד עם 27% שדווחו על ידי Sorof [9], כך ש-LVMI ו-RWT יכולים לשמש עדות קלינית לנזק לאיברי המטרה בילדים עם יתר לחץ דם. למרות ש-60% מהמטופלים במחקר זה הראו קונפיגורציה תקינה, שיעור ה-LVH היה גבוה משמעותית בהשוואה לביקורות בריאות. אקו לב לאבחון שיפוץ LVHand, למעקב בסריקה ולניהול יתר לחץ דם היא אסטרטגיה מעשית.

מחקרים הראו מתאם חיובי בין לחץ דם גבוה והשמנת יתר בילדים ובני נוער [10,11]. השכיחות של יתר לחץ דם בילדים עם השמנת יתר היא פי 10 מזה של ילדים עם BMI תקין. מחקרים הוכיחו שככל שהשמנה מתרחשת מוקדם יותר, כך משך הזמן שלה ארוך יותר והסבירות ליתר לחץ דם גדולה יותר. במחקר שלנו, לילדים שמנים עם יתר לחץ דם היה לחץ דם דיאסטולי גבוה יותר ויותר תפקוד דיאסטולי של חדר שמאל לקוי. ואינדיקטורים אחרים היו עקביים עם אלו של ילדים עם יתר לחץ דם. היחס בין היפרטרופיה של חדר שמאל ועיצוב מחדש בקבוצה 2 היה גבוה מזה בקבוצה 1. גם יתר לחץ דם וגם השמנת יתר נחשבים לגורמי סיכון בלתי תלויים ל-LVMI. כדי למנוע טעויות בהערכת ההשפעות של עודף משקל LVMI היה טוב יותר מאשר LVM בהבחנה בין הנזק ללב שנגרם מיתר לחץ דם.

בנוסף לשינויים במבנה החדר השמאלי, שינויים במבנה ותפקוד פרוזדורים שמאל אושרו כשינויים פתולוגיים מוקדמים בחולים עם יתר לחץ דם [12]. במחקר שלנו, היה הבדל משמעותי ב-LAD בין שלוש הקבוצות. Teresult מראה שילדים מקבוצות יתר לחץ דם מראים הגדלה של פרוזדורים שמאליים בהשוואה לילדים בריאים, מה שעולה בקנה אחד עם התוצאות של Tsai [13]. Keller et al.[14] גם אם בדיקת אקו לב לא תראה היפרטרופיה של שריר הלב, LAD יעלה באופן משמעותי. ייתכן שהגדלת פרוזדורים שמאלית קיימת לפני LVH, מכיוון ששרירי הפרוזדורים קטנים וקצרים יותר מאשר שרירי חדרי הלב, ולכן הם גם רגישים יותר ללחץ.

מחקר קודם הגדיר אי תפקוד דיאסטולי של חדר שמאל כ-E/E' של>15 או E/A של <1.0. השווינו את יחס ה-E/E' בין שלוש הקבוצות ומצאנו שלמרות שה-E/E' בילדים עם יתר לחץ דם היה <15, לילדים בקבוצות אלו היה גידול משמעותי ב-E/E' בהשוואה לקבוצה הבריאה. זה הצביע על כך שהתפקוד הדיאסטולי של החדר השמאלי יורד בקבוצות עם יתר לחץ דם. מצאנו ש-E' שיא של מחיצת החדר בקבוצה 2 ירד משמעותית, ושיא A' של מחיצת החדר ו-Apeak של המסתם המיטרלי היו גבוהים יותר בקבוצה 1 מאשר בשתי הקבוצות האחרות. תוצאות אלו הוכיחו כי לחץ פרוזדורי שמאל מוגבר ופגיעה בתפקוד פרוזדורי שמאל היו שכיחים בילדים עם יתר לחץ דם. לא היה הבדל מובהק ביחס E/A בין שלוש הקבוצות, אך ה-E/E' בילדים עם יתר לחץ דם, לא משנה מה השמנת יתר או לא, גדל באופן משמעותי. E/A כנראה פחות רגיש מאשר E/E' כפי שדווח בעבר בספרות [15,16]...

בנוסף לנזק הלבבי הנ"ל, יתר לחץ דם יכול לגרום גם לשינויים במבנה ותפקוד כלי הדם. נוקשות עורקים או תאימות עורקית יכולה להימדד ב-PWV שהייתה מהירות גל הדופק שהועבר לאורך העץ העורקי. PWV גבוה יותר מצביע על כלי דם נוקשה יותר, התורם להגברת עומס לאחר ולשיפוץ לב שלאחר מכן [17]. מבוגרים, PWV גבוה יותר מנבא את הסיכון לאירועי מחלות לב וכלי דם, כגון שבץ מוחי, מחלת לב איסכמית ויתר לחץ דם [18,19]. מטה-אנליזה של יותר מ-15,000 נבדקים אישרה כי עלייה ב-PWV של 1 מטר/תוצאה גורמת לעלייה של 14% בסיכון לאירועים קרדיו-וסקולריים לאחר התאמה לגיל, מין וגורמי סיכון קרדיו-וסקולריים, ועלייה של 15% בתמותה קרדיווסקולרית [20]. ישנם כמה מחקרים על PWV על HTN של מתבגרים. Kulsum-Mecci N et al. מצאו מתבגרים 4 עד 18 שנים של השמנת יתר ו-HTN הגדילו את ה-PWV באופן משמעותי וגם באופן עצמאי, בעוד ש-PWV עלה עם הגיל אך לא היה שונה לפי גזע או מין [21].

המנבאים של PWV היו גיל, SBP, קצב לב, BMI, טיפול נגד יתר לחץ דם ושיעורי תרופות, לא קשורים לגזע, מין, עישון, דיסליפידמיה, סוכרת, מחלת כליות או גורמים גנטיים. שני גורמים היו שאחראים להתקדמות מואצת של PWV לאחר תיקון עבור HR: גיל וערכי BP [22]. עם זאת, במחקר שלנו, לא היה הבדל בנתונים ביוכימיים על שומנים בדם, ללא שימוש בתרופות להורדת לחץ דם, ולא הבדל בגיל ובמין. לכן, ניתן היה לשלול את רוב המנבאים הקשורים אליהם וניתן לשקול את ההשפעה של BP באופן חשוב[23]. בינתיים, במחקר שלנו, עלייה יחסית ב-cfPWV ב-HTN עם או בלי השמנה הצביעה על כך של-HTN הייתה השפעה גדולה יותר על נוקשות כלי הדם מאשר להשמנה. מחקרים של כמה קבוצות הראו עלייה ב-PWV (ירידה בתאימות העורקית) עם השמנת יתר בלבד [24,25]. אבל מגבלה אחת של המחקר שלנו הייתה חסרים פרמטרים של קבוצת השמנה פשוטה.

שיטות דופלר להערכת cfPWV אפשריות. זה לא המועדף בהשוואה לאוטומטי המשתמש בטונומי או חיישן לחץ, אבל זה תחליף טוב להעריך cfPWV כשאין לך את המכונה האוטומטית. למרות שמדידות דופלר-PWV קבעו יותר שגיאות הערכה מאלו של אפלנציה-טונומטריה, פיזואלקטרי מכנו-מתמר או אוסצילומטריה מבוססת שרוול, דופלר-PWV בדיוק הראה קורלציה קרובה גם להערכה פולשנית. StyczynskiG. et al. [26] מצא ש-PWV פולשני ממוצע היה 9.38 m/sec והד-PWV ממוצע היה 9.51 m/sec (P=0.78), מקדם המתאם של פירסון בין השיטות היה 0.93 (P<0.0001), עלילת Bland-Altman חשפה הבדל בין PWV פולשני להד-PWV של 0.13±0.79 מ'/שנייה. דופלר-PWV היא שיטה אמינה למדידת PWV. יישום רחב יותר של שיטת דופלר-PWV להערכת קשיחות דופן אבי העורקים יכול להרחיב עוד יותר את התועלת הקלינית והמדעית של אקו לב [27].

במחקר שלנו, ערכי cfPWV אבסולוטיים בשלוש הקבוצות היו נמוכים בהרבה מהסף לאירועים קרדיווסקולריים חמורים במבוגרים (10 מ"ש), אך לשתי הקבוצות HTN היו ערכים גבוהים משמעותית מהילדים הבריאים. מצאנו ש-4.55 m/sc cut-of ערך של cfPWV היה רגישות של 88.9% וספציפיות של 53.6% עבור חולי יתר לחץ דם. למרות שערך חיתוך של 10 מ"ש לשנייה קיבל ערך ניבוי בלתי תלוי לאירועים קרדיו-וסקולריים קטלניים ולא קטלניים בחולים מבוגרים עם יתר לחץ דם, סף זה לא הבחין ב-HTN שלא לדבר על ריבוד בין ילדים ובני נוער. אנו זקוקים למחקרים נוספים של PWV וסקולרי בילדים כדי לקבוע עוד יותר את ערך החתך ולסווג מחדש חולים בסיכון ביניים לסיכון גבוה יותר או נמוך יותר לנזק לאיברי מטרה.

לא היו הבדלים משמעותיים ב-IMT וב-CD של הצוואר בין שלוש קבוצות הילדים, כנראה מכיוון שגודל המדגם שלנו היה קטן מדי לניתוח מרובדים על סמך גיל, משקל וגובה. מדידת אולטרסאונד קרוטיד של IMT היא ההערכה הנפוצה ביותר של מבנה כלי הדם, מכיוון שהיא נחשבת כמשקפת את הנטל הטרשתי הכולל. נכון לעכשיו, למכונות רבות הייתה תוכנה מובנית שיכולה למדוד IMT באופן אוטומטי כדי להפחית שגיאות מדידה ידניות. קוליאס וחב'. [28] חקר את הקשר בין BP אמבולטורי ל-cIMT. הממוצע של ילדי cIMTin עם לחץ דם גבוה יותר היה גדול ב-0.03 מ"מ מאלה עם לחץ דם תקין במטא-אנליזה. יום TGet al. [29] מצאו כי לחץ דם גבוה יותר קשור ל-cIMT גבוה יותר, אפילו לאחר התאמה לגורמי סיכון קרדיווסקולריים, אך לא היה להם קריטריון אבחון ברור של לחץ דם לאפקט שנצפה. יש לציין כי מדידות cIMT בילדים עשויות להשתנות מאוד בין פרוטוקולי הדמיה ומכונות, אך הערכים האבסולוטיים נמוכים בהרבה מאלה הקשורים לאירועים קרדיווסקולריים חמורים במבוגרים (בדרך כלל מעל 1.0 מ"מ).

התרחבות הצוואר היא כנראה מדד נוקשות עורקי הצוואר הסטנדרטי והמשומש ביותר. מדידת CDmeans מכמתת שינויים בקוטר העורקים בתגובה לשינויי לחץ דם מדיאסטולה לסיסטולה. בדומה ל-cIMT, גם התרחבות קשורה לתמותה מכל הסיבות, תחלואה ותמותה לבביות ולנוכחות וחומרת מחלות לב וכלי דם במבוגרים [30]. זה מייצג הערכה של חריגות תפקודיות לפני תחילת השינוי המבני. איליין מ וחב'. [31] גילה שלצעירים עם יתר לחץ דם הייתה נוקשות עורקים גוברת ועלייה מדורגת ב-cIMT. אבל המחקר שלנו לא מצא הבדלים ב-CD ו-cIMT בין שלוש הקבוצות. הסיבות האפשריות היו שגודל המדגם היה קטן, השינויים בקוטר הפנימי של עורק הצוואר נמדדו ידנית לא על ידי מכשיר אוטומטי, ולחץ הדופק שנמדד היה שיטה לא מרכזית אל.

יש כמה מגבלות של מחקר זה שצריך לשים לב אליהם. ראשית, זה היה מחקר רטרוספקטיבי, ולכן הטיית סלקציה הייתה בלתי נמנעת. שנית, גודל המדגם היה קטן, וההתפלגות האזורית לא אחידה, ובגלל גודל המדגם הקטן של ילדים עם השמנת יתר, לא הערכנו את השפעות ההשמנה על מבנה הלב וכלי הדם והתפקוד בלבד. לבסוף, חסר מקדם וריאציה של הערך הממוצע של השונות תוך-סשן בתוך ובין מפעיל בהתאמה, ולא היה נתוני הסכמה בין טכניקת הדופלר לטונומטריה או טכניקת מתמר מכנו-אלקטריים פיזואלקטריים, כמו גם יכולת השחזור תוך/בין-הדדית שלנו. מרכז בעת הערכת cfPWV. לאור מגבלות אלו, מחקרי מעקב צריכים להרחיב את גודל המדגם ולהגדיל את הניתוח של פגמים קרדיו-וסקולריים אצל אנשים עם השמנת יתר. כיווני המחקר העתידיים שלנו כוללים מחקרים אורכיים להערכת שינויים ב-cfPWV לאורך זמן בילדים בריאים וילדים עם יתר לחץ דם והשמנה. אנחנו יכולים לעשות מחקר עקביות נוסף בין שיטות אולטרסאונד ושיטות בדיקת טון אוטומטיות.

לסיכום, למרות שליתר לחץ דם חיוני אין תסמינים קליניים ברורים, בדיקת אולטרסאונד דופלר הראתה שהלב וכלי הדם של ילדים עם יתר לחץ דם עוברים שינויים מבניים ותפקודיים. הנתונים שלנו מספקים תמיכה בסיסית לטיעון שליתר לחץ דם יש השפעה על נזק איברי המטרה של מערכת הלב וכלי הדם אצל מתבגרים וצעירים מבוגרים.

מסקנות

בדיקת אולטרסאונד דופלר מראה שהלב וכלי הדם של ילדים עם יתר לחץ דם עוברים נזקים מבניים ותפקודיים באיברי מטרה.


תודות

לא ישים.

תרומות של מחברים

YYD, כמחבר המקביל, היה החוקר הראשי. WL, CH, MH, QQX, HW, PPG, LS ו-HTL היו חוקרים משותפים. WL, CH, QQX, HW ו-PPG אספו וניהלו נתוני אולטרסאונד. MH, LS ו-HTL אספו וניתחו נתונים קליניים. WL ניסח את כתב היד. HTL השתתפה בפרשנות מידע וניסוח כתבי יד. כל המחברים קראו ואישרו את כתב היד הסופי. WL ו-CH תורמים למחקר זה באותה מידה כמחברים ראשונים.

מימון

עבודה זו נתמכה על ידי מענקים מהקרן הלאומית למדעי הטבע של סין (מס' 81870365 ו-81970436), קרן המדענים הצעירים של הקרן הלאומית למדע של סין (מס' 81800437 ו-81900450), ומ-Jiangsu Provincial Medical Talent2016764 (QXNUMX Young Talen).

זמינות של נתונים וחומרים

הנתונים והחומר במחקר הנוכחי זמינים מהמחבר המקביל לפי בקשה סבירה.

הצהרות

אישור אתיקה והסכמה להשתתף

מחקר רטרוספקטיבי זה אושר על ידי ועדת האתיקה של בית החולים לילדים של אוניברסיטת סוכוב עם ויתור על הסכמה מדעת בכתב שהתקבלה מהאפוטרופוס החוקי של כל משתתף/קרובי משפחתו.

אישור לפרסום

לא ישים.

אינטרסים מתחרים

המחברים מצהירים שאין להם אינטרסים מתחרים. התקבל: 15 במאי 2021 התקבל: 7 ביולי 2021

פורסם באינטרנט: 21 יולי 2021

קטגוריות חמות